Dan Barna despre guvernarea PSD-PNL: ”Mă îndoiesc că această combinație de jumulit bugetul public va putea să reziste până în 2024”

Dan Barna despre guvernarea PSD-PNL: ”Mă îndoiesc că această combinație de jumulit bugetul public va putea să reziste până în 2024”
Vicepreședintele USR, Dan Barna, susține că alianța dintre PSD și PNL nu o să reziste până în 2024.
Vicepreședintele USR, Dan Barna, susține că alianța dintre PSD și PNL nu o să reziste până în 2024.
„E o întrebare pe care și-o pune multă lume: această frăție a jafului public cât va putea să reziste? E foarte clar că vorbim de controlul pe resurse, pe clientelismul politic la care USR s-a opus, fiind unul din motivele care au fost declanșată această criză. Eu mă îndoiesc că această combinație de jumulit bugetul public va putea să reziste până în 2024, dar deja e o chestiune pentru săptămânile și lunile următoare”, a spus Dan Barna, la Digi24.
De asemenea, Barna nu crede că Marcel Ciolacu sau Florin Cîțu ar putea să ajungă în funcția de premier.
„Eu aș paria că nici unul dintre cele două nume (n.r.: Marcel Ciolacu sau Florin Cîțu) nu o să fie premier, cel puțin acum la prima extragere, dar asta e pariul meu personal. Nu am informații într-o direcție sau alta. Ar fi o umilire de foarte bună calitate pentru PSD ca Florin Cîțu să fie premierul acestui cabinet.
Am văzut că președintele își dorește Guvernul său și îl construiește cu PSD. Este o performanță de care președintele cred că este în sfârșit mulțumit, după eforturile de a menține coaliția din care USR a făcut parte. O să vedem care este poziția domniei sale în ceea ce privește premierul”, a conchis Barna.
Sursa: Realitatea Din USR
Citește și:
- 09:36 - Alexandra Păcuraru depune plângere penală împotriva lui Gigi Becali: „Aceste abuzuri, jigniri, umilințe, intimidări și amenințări trebuie să înceteze”
- 09:28 - Noi măsuri de atenuare a crizei de pe piaţa carburanţilor
- 09:18 - Ilie Bolojan nu ia încalcul demisia: ”Cei care generează crizele trebuie să-şi asume consecinţele”
- 09:17 - Acuzații care aruncă în aer USR. Adriana Miron, șefa de cabinet a lui Irineu Darău, trei funcții în nici două săptămâni -VIDEO
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News











