Irineu Darău: Săptămâna viitoare vom sta de vorbă cu premierul desemnat; e cale lungă până la Guvern

Irineu Darău
Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, anunță că USR va participa la consultările cu premierul desemnat Eugen Tomac 'din respect pentru democrație și pentru președinte'.
El a declarat, vineri, la Botoșani, că până la desemnarea unui nou Executiv 'e cale lungă'.
'Cred că vor fi zece zile lungi, o lună iunie lungă. Noi, din respect pentru democrație și pentru președinte, bineînțeles că săptămâna viitoare vom sta de vorbă cu premierul desemnat, dar până atunci avem un Guvern care are treabă de făcut. (...) Domnul Eugen Tomac este un europarlamentar, un politician cu experiență, serios. În rest, e cale lungă până la Guvern', a afirmat Darău, care se află într-o vizită oficială în Botoșani.
El va vizita o companie din industria cărnii și una din industria laptelui, iar ulterior va avea o întrevedere cu oamenii de afaceri din Botoșani.
Citește și:
- 15:07 - Macron și Ursula von der Leyen, reacție rapidă după explozia dronei de la Constanța: „Solidaritate totală cu România!”
- 15:05 - Eugen Tomac, mesaj după incidentul din Constanța: „Este nevoie de vigilență și comunicare clară”
- 14:20 - Drona explodată în Portul Constanța. Faleza Cazinoului din Constanța, evacuată. S-a emis RO-Alert și pentru Costinești
- 13:14 - Armistițiu local între Ucraina și Rusia pentru repararea centralei Zaporojie: anunțul AIEA
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News













