Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio
Scris de Daniel Onescu Publicat: 16 mai 2026, 09:18
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 10:36Von der Leyen, anchetată după ce a refuzat să facă publică o discuție secretă cu Zelenski și alți lideri
- 08:23România, somată de Iran să explice „întregii lumi” de ce a acordat sprijin SUA în război
- 15:04Interviu EXCLUSIV Realitatea PLUS: Ana Maria Păcuraru, față în față cu ambasadorul SUA, Darryl Nirenberg
- 10:22Rusia a lovit din nou sudul și centrul Ucrainei. Cel puțin 9 oameni au murit, iar peste 30 au fost răniți
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News
























