Președintele Senatului, Anca Dragu, întâlnire oficială cu vicepreședintele Comisiei Europene

Președinta Senatului, Anca Dragu, a avut o întrevedere cu vicepreședintele Comisiei Europene, Věra Jourová, iar în cadrul acesteia s-a avansat anul 2022 ca termen pentru ridicarea MCV pentru România.
Președinta Senatului, Anca Dragu, a avut o întrevedere cu vicepreședintele Comisiei Europene, Věra Jourová, iar în cadrul acesteia s-a avansat anul 2022 ca termen pentru ridicarea MCV pentru România.
”I-am transmis doamnei Vera Jourova, vicepreședinta Comisiei Europene pentru Valori și Transparență, că România a făcut progrese semnificative în ceea ce privește respectarea statului de drept. Renunțarea la MCV este un țel realizabil în 2022.
Totodată, am asigurat-o de implicarea cetățenilor români în politicile UE prin instrumentul pus la dispoziție de Comisia Europeană în cadrul Conferinței pentru Viitorul Europei.
A fost lansată și platforma digitală unde puteți contribui la lucrările Conferinței pentru Viitorul Europei.”, scrie Anca Dragu.
Sursa: Realitatea Din USR
Citește și:
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 15:05 - Nicușor Dan, victimă în propriul anturaj? Ion Cristoiu explică cine i-a „vândut” președintelui iluzia unui succes american
- 11:35 - „Prim-ministrul” Nicușor Dan și rezista de la Externe, gafe pe linie
- 10:59 - Marco Rubio ar putea veni la București în acest an - SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News











