Politica Externa· 1 min citire

Președintele Senatului, Anca Dragu, întâlnire oficială cu vicepreședintele Comisiei Europene

Președintele Senatului, Anca Dragu, întâlnire oficială cu vicepreședintele Comisiei Europene

Președintele Senatului, Anca Dragu, întâlnire oficială cu vicepreședintele Comisiei Europene

Scris de Daniel Onescu Publicat: 17 iun. 2021, 15:33

Președinta Senatului, Anca Dragu, a avut o întrevedere cu vicepreședintele Comisiei Europene, Věra Jourová, iar în cadrul acesteia s-a avansat anul 2022 ca termen pentru ridicarea MCV pentru România.

Președinta Senatului, Anca Dragu, a avut o întrevedere cu vicepreședintele Comisiei Europene, Věra Jourová, iar în cadrul acesteia s-a avansat anul 2022 ca termen pentru ridicarea MCV pentru România.

”I-am transmis doamnei Vera Jourova, vicepreședinta Comisiei Europene pentru Valori și Transparență, că România a făcut progrese semnificative în ceea ce privește respectarea statului de drept. Renunțarea la MCV este un țel realizabil în 2022.

Totodată, am asigurat-o de implicarea cetățenilor români în politicile UE prin instrumentul pus la dispoziție de Comisia Europeană în cadrul Conferinței pentru Viitorul Europei.

A fost lansată și platforma digitală unde puteți contribui la lucrările Conferinței pentru Viitorul Europei.”, scrie Anca Dragu.

Sursa: Realitatea Din USR

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News

Mai multe știri din Politica Externa