Angajații din Sănătate continuă protestele în fața spitalelor: medicii au ajuns la capătul răbdării
29 feb. 2024, 08:24
Actualizat: 29 feb. 2024, 08:24

Angajații din Sănătate continuă protestele în fața spitalelor: medicii au ajuns la capătul răbdării
Articol scris de Scris de Realitatea din USR
Angajații sunt nemulțumiți de banii pe care îi primesc
Continuă protestele medicilor în toată țara. De această dată, cadrele medicale vor picheta în fața spitalelor unde lucrează și amenință în continuare că se va ajunge la grevă generală dacă cerințele nu le sunt luate în calcul.
Protestul va avea loc în timpul pauzei de masă, astfel încât activitatea să nu fie întreruptă.
Angajații sunt nemulțumiți de banii pe care îi primesc și spun că sporurile au rămas la nivelul anului 2018.
De altfel, creșterile de salarii preconizate în acest an, spun cadrele medicale, nu vor acoperi nici măcar rata inflației.
Membrii federației susțin că sunt gata să declanșeze și greva generală pentru care s-au strâns aproape 30.000 de semnături.
Citește și:
- 19:00 - Ministrul Finanțelor anunță că România face una dintre cele mai ample ajustări fiscale din UE, cu deficitul bugetar redus la 7,9% din PIB în 2025
- 16:10 - Cutremur în PSD Bistrița-Năsăud: Radu Moldovan a demisionat după perchezițiile DNA. Cine îi ia locul la conducere
- 16:08 - SURSE: Nicușor Dan vrea ca PSD să rămână în Coaliție
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














