Barna desființează guvernul Orban: Este clar că au pierdut controlul pandemiei

Barna desființează guvernul Orban: Este clar că au pierdut controlul pandemiei
Liderul USR, Dan Barna, susține că Guvernul Orban a pierdut controlul epidemiei, dar „asta nu înseamnă că trebuie să transformăm o situație proastă într-o catastrofă”. El spune că PSD se joacă cu sănătatea românilor și că Legea carantinei este necesară.
Liderul USR, Dan Barna, susține că Guvernul Orban a pierdut controlul epidemiei, dar „asta nu înseamnă că trebuie să transformăm o situație proastă într-o catastrofă”. El spune că PSD se joacă cu sănătatea românilor și că Legea carantinei este necesară.
„PSD se joacă cu sănătatea românilor. Legea carantinei este necesară. Da, este clar pentru toată lumea că guvernul Orban a pierdut controlul pandemiei. Dar asta nu înseamnă că trebuie să transformăm o situație proastă într-o catastrofă sanitară numai pentru că vin alegerile. Avem nevoie de măsuri suplimentare de protecție și control. Ne confruntăm cu cea mai gravă criză sanitară din timpul vieții noastre. Nu suntem pregătiți pentru valul doi”, a scris Dan Barna pe Facebook.
Liderul USR susține că nu există un plan contrect pentru susținerea economiei.
„În același timp, nu vedem nici un plan concret pentru susținerea economiei. Mai ales dacă vor fi necesare noi măsuri de izolare pentru valul doi. Avem doar un program electoral al PNL care ar trebui să țină locul unui plan real de relansare. De aceea, trebuie să ne asumăm cu toții responsabilitatea. Și Guvernul și Parlamentul și Președintele și oamenii de pe stradă. Nu mai merge ca până acum. Dacă PSD și PNL se vor comporta și acum la fel cum s-au comportat vreme de 30 de ani, vom avea cu toții de suferit. Dacă vom reuși să schimbăm felul în care facem politică, atunci avem o șansă reală să depășim această criză”, a mai scris Barna pe rețeaua de socializare.
Proiectul privind carantinarea și izolarea a fost sâmbătă pe ordinea de zi a senatorilor, dar dezbaterile au fost amânate pentru luni. Proiectul de lege a fost adoptat joi de Camera Deputaților.
Citește și:
- 08:24 - Afacerile familiei Tomac. Cum a accesat bani europeni pentru contracte bănoase
- 07:49 - Oana Țoiu, discurs în plenul Consiliului de Securitate al ONU: „Ignorarea suferinței umane de către Rusia nu contravine doar Cartei ONU, ci ignoră efortul celor care au dorit să ne apropie de pace”
- 07:46 - Marius Tucă: România trebuia să primească sisteme anti-drone încă de anul trecut
- 07:39 - Ilie Bolojan, surprins la restaurant în compania Adrianei Săftoiu înainte de desemnarea noului premier
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














