Cseke Attila: Aproape un milion de documente cadastrale eliberate gratuit cetățenilor

Cseke Attila: Aproape un milion de documente cadastrale eliberate gratuit cetățenilor
Un număr de 928.014 de extrase de carte funciară au fost eliberate gratuit proprietarilor atât la ghișee, cât și în sistem online, a anunțat, marți, ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.
Un număr de 928.014 de extrase de carte funciară au fost eliberate gratuit proprietarilor atât la ghișee, cât și în sistem online, a anunțat, marți, ministrul Dezvoltării, Cseke Attila.
Dintre acestea, 318.023 au fost eliberate gratuit proprietarilor la ghișee, începând din data de 7 aprilie, ca urmare a primei etape de reformare a sistemului de eliberare a documentelor cadastrale, iar din 2 iunie și până în prezent alte 609.991 de asemenea documente au fost eliberate gratuit în sistem online.
'Statul este pentru cetățean, și nu invers. Serviciile publice prestate de instituții finanțate de la bugetul de stat, din taxele plătite de oameni, trebuie să fie gratuite. Acesta a fost principiul care a ghidat măsura implementată și va rămâne un principiu pe care îl vom urma în 2026. Urmează alte măsuri asemănătoare', a precizat ministrul Cseke Attila, potrivit unui comunicat de presă transmis AGERPRES.
Din 7 aprilie, Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară, instituție aflată în subordinea Ministerului Dezvoltării, eliberează extrase de carte funciară, extrase de plan cadastral și extrase de primă înregistrare gratuit pentru proprietari, dacă solicitantul cere în persoană aceste documente.
Din 2 iunie, acest serviciu a devenit gratuit și în sistem online, iar modalitatea de a obține aceste documente este descrisă în platforma electronică gestionată de ANCPI, MyEterra, accesând myeterra.ancpi.ro, iar validarea solicitărilor durează maximum 72 de ore. Proprietarii își pot folosi și contul de ROeID pentru a obține gratuit, online, aceste servicii.
Sursa: Realitatea Din UDMR
Citește și:
- 07:55 - Ion Cristoiu aruncă bomba: Anca Dragu, cel mai bun premier pentru Nicușor Dan
- 07:52 - România taie din deficit, dar rămâne pe primul loc în UE. Bolojan: „Economia se stabilizează fără a pune presiune pe viitorul generațiilor următoare”
- 19:00 - Ministrul Finanțelor anunță că România face una dintre cele mai ample ajustări fiscale din UE, cu deficitul bugetar redus la 7,9% din PIB în 2025
- 16:10 - Cutremur în PSD Bistrița-Năsăud: Radu Moldovan a demisionat după perchezițiile DNA. Cine îi ia locul la conducere
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














