Energia electrică, tot mai scumpă în Europa. PRESIUNE URIAȘĂ pe bugetul de stat

Energia electrică, tot mai scumpă în Europa. PRESIUNE URIAȘĂ pe bugetul de stat
Dacă acum un român plătește 68 de lei pentru un Kilowatt oră, de anul viitor ar putea să plătească în jur de 280 de le
Criza energetică din Europa a început să creasă profiturile companiilor producătoare de curent electric din România. Complexul Energetic Oltenia a vândut un megawatt oră cu aproape două mii de lei.
Piețele Internaționale au început să reacționeze la cererea mare de energie venită din occident, după ce Putin a început să oprească robinetul.
Prețurile cresc constant la gaze și energie electrică în ultima perioadă. Prețurile mari vor crește presiunea pe bugetul de stat și pe Guvern.
Dacă acum un român plătește 68 de lei pentru un Kilowatt oră, de anul viitor ar putea să plătească în jur de 280 de lei, după ce expiră plafonarea executivului.
Așadar, românii ar putea să plăteasă de 4 ori mai mult pentru energia electrică.
Citește și:
- 07:49 - Oana Țoiu, discurs în plenul Consiliului de Securitate al ONU: „Ignorarea suferinței umane de către Rusia nu contravine doar Cartei ONU, ci ignoră efortul celor care au dorit să ne apropie de pace”
- 07:46 - Marius Tucă: România trebuia să primească sisteme anti-drone încă de anul trecut
- 07:39 - Ilie Bolojan, surprins la restaurant în compania Adrianei Săftoiu înainte de desemnarea noului premier
- 15:05 - Mihai Fifor: NATO condamnă incursiunile dronelor rusești în spațiul aerian al României
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














