ROMÂNIA INTRĂ ÎN PROCES DE AJUSTARE FISCAL-BUGETARĂ, ANUNȚĂ MINISTRUL FINANȚELOR

ROMÂNIA INTRĂ ÎN PROCES DE AJUSTARE FISCAL-BUGETARĂ, ANUNȚĂ MINISTRUL FINANȚELOR
România va intra începând de anul viitor într-un proces de ajustare fiscal-bugetară, cu posibile majorări fiscale, anunță ministrul Finanțelor.
România va intra începând de anul viitor într-un proces de ajustare fiscal-bugetară, cu posibile majorări fiscale, anunță ministrul Finanțelor.
Ministrul Finanțelor, Marcel Boloş, a declarat că începând de anul viitor, România va trece printr-un proces de ajustare fiscal-bugetară, care va include și o restructurare a cheltuielilor publice, având în vedere și mediul de afaceri.
"Nu totul trebuie să cadă în responsabilitatea mediului de afaceri. Măsurile concrete nu sunt încă stabilite și sunt în proces de negociere cu Comisia Europeană", a subliniat Boloş.
Comisia Europeană a inițiat procedura de deficit excesiv împotriva României încă din 2020, suspendată temporar în timpul pandemiei, pentru a facilita gestionarea crizei. România a solicitat un răgaz de șapte ani pentru a reduce deficitul bugetar la ținta de 3% din PIB. Guvernul a propus, în rectificarea bugetară din acest an, majorarea deficitului la aproape 7% din PIB, față de 5% anterior.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 11:56 - Senator Ninel PEIA: Scutul capitalului românesc în fața colonialismului corporatist!
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
- 11:33 - Nicușor Dan, pe urmele lui Băsescu pentru putere. Miza numirii lui Tomac, care este planul făcut la Cotroceni -VIDEO
- 11:30 - PSD vrea la guvernare fără PNL și USR. Noile condiții puse de social-democrați - SURSE
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














