MOŞTEANU DESPRE CIRCUL DIN PSD: SĂ-ŞI FACĂ ALEGERILE LA PARTID. SUNT ÎNTR-O CAMPANIE CONTINUĂ

MOŞTEANU DESPRE CIRCUL DIN PSD: SĂ-ŞI FACĂ ALEGERILE LA PARTID. SUNT ÎNTR-O CAMPANIE CONTINUĂ
Ionuţ Moşteanu, unul dintre liderii USR este de părere că PSD ar trebui să încheie alegerile interne, el spunând că, săptămânal, în coaliţia de guvernare apare ”câte o problemă” pe motiv că social-democraţii sunt nemulţumiţi.
Ionuţ Moşteanu, unul dintre liderii USR este de părere că PSD ar trebui să încheie alegerile interne, el spunând că, săptămânal, în coaliţia de guvernare apare ”câte o problemă” pe motiv că social-democraţii sunt nemulţumiţi.
”Eu mi-aş dori de la domnul Grindeanu să-şi facă alegerile la partid, pentru că în fiecare săptămână sunt într-o campanie continuă şi în fiecare săptămână e câte o problemă şi PSD ameninţă că pleacă din coaliţie, că se rupe coaliţia. Ba că n-am vorbit frumos de Iliescu, ba că, nu ştiu, acum cu hidrocentralele, săptămâna asta e cu hidrocentralele, acum o săptămână era cu plafonarea unor preţuri, în fiecare săptămână e, când începe săptămâna, gata, dacă nu se întâmplă asta, plecăm”, a afirmat Ionuţ Moşteanu, luni seară.
Ministru Apărării, a ţinut să precizeze că o coaliţie de guvernare nu funcţionează în baza Constituţiei, ci în funcţie de protocolul pe care partidele care o formează l-au agreat.
”Şi vă mai zic un lucru, că m-aţi stârnit acum: avem o distorsionare constituţională. Ideea de coaliţie nu există nicăieri, în nicio lege şi nici în Constituţie, ideea de coaliţie. Se formează o majoritate, se face un program de guvernare, se pun în braţele unui premier şi apoi partidele de la guvernare îşi pun nişte miniştri şi după aia urmăresc programul de guvernare. Ai făcut program de guvernare, rămâi, nu rămâi, te dăm jos, mai schimbăm câte un ministru că nimeni nu e veşnic. Dar ideea că o entitate politică care se cheamă coaliţie ia nişte decizii în fiecare săptămână şi apoi le pune în braţe premierului sau ministrului X sau Y să le implementeze e ceva greşit, total, şi asta s-a moştenit”, a mai spus Ionuţ Moşteanu.
Moşteanu a vobit și despre o posibilă demisie a lui Ilie Bolojan.
”Se poate, dar va fi foarte rău”, el argumentând că, din punct de vedere economic, încrederea investitorilor va scădea.
Sursa: Realitatea Din USR
Citește și:
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
- 12:58 - AEP: 1.130 de concedii medicale, în perioada 2023 - 2026
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
- 08:53 - Bolojan, explicații după ce i-a ținut pe jurnaliștii români la gardul Guvernului, dar pe cei ucraineni i-a lăsat în clădire
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News











