Negocieri dure pentru șefia serviciilor. Nicușor Dan a pregătit lista numirilor pentru cele mai importante structuri

Negocieri dure pentru șefia serviciilor. Nicușor Dan a pregătit lista numirilor pentru cele mai importante structuri
Președintele Nicuşor Dan se pregăteşte de negocieri politice
Președintele Nicuşor Dan se pregăteşte de negocieri politice pentru desemnarea noilor şefi ai serviciilor secrete. Șeful statului are deja pe listă patru sau cinci variante pentru conducerea SRI şi SIE, însă decizia finală va fi luată abia după consultările cu PSD.
Potrivit unor surse politice citate de Realitatea PLUS, niciunul dintre numele aflate în acest moment în discuţie nu îl convinge pe deplin pe şeful statului. Numirile la vârful serviciilor sunt negociate împreună cu cele pentru conducerea parchetelor, într-un demers mai amplu de menţinere a PSD la guvernare.
Nicușor Dan are lista pregătită pentru șefia SRI și SIE
În paralel, în următoarele 40 de zile urmează să fie declanşate procedurile pentru numirea noilor şefi ai DNA şi ai Parchetului General, în condiţiile în care mandatele actuale expiră în luna martie.
Propunerile vor fi făcute de ministrul Justiţiei, însă preşedintele are dreptul să respingă o singură dată, motivat, fiecare numire. Anterior, Nicuşor Dan a transmis public că nu este mulţumit de actuala conducere a DNA şi a Parchetului General, ceea ce lasă loc unor schimbări importante la vârful acestor instituţii.
Citește și:
- 07:55 - Ion Cristoiu aruncă bomba: Anca Dragu, cel mai bun premier pentru Nicușor Dan
- 07:52 - România taie din deficit, dar rămâne pe primul loc în UE. Bolojan: „Economia se stabilizează fără a pune presiune pe viitorul generațiilor următoare”
- 19:00 - Ministrul Finanțelor anunță că România face una dintre cele mai ample ajustări fiscale din UE, cu deficitul bugetar redus la 7,9% din PIB în 2025
- 16:10 - Cutremur în PSD Bistrița-Năsăud: Radu Moldovan a demisionat după perchezițiile DNA. Cine îi ia locul la conducere
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














