Nicușor Dan a semnat decretul de eliberare din funcția de consilier prezidențial a lui Ludovic Orban

Nicușor Dan a semnat decretul de eliberare din funcția de consilier prezidențial a lui Ludovic Orban
Președintele Nicușor Dan a semnat miercuri actul oficial prin care Ludovic Orban este eliberat din funcția de consilier prezidențial.
Președintele Nicușor Dan a semnat miercuri actul oficial prin care Ludovic Orban este eliberat din funcția de consilier prezidențial. Decizia intră în vigoare imediat. Administrația Prezidențială a anunțat inițial că cei doi au hotărât să încheie colaborarea de comun acord și în termeni amiabili.
Șeful statului i-a mulțumit lui Orban pentru activitate și i-a urat succes în proiectele viitoare. Totuși, fostul lider PNL a ieșit public și a explicat că plecarea sa nu a fost chiar atât de liniștită și că decizia i-a aparținut în totalitate președintelui.
Ludovic Orban a povestit că totul a pornit de la o singură discuție mai aprinsă pe care a avut-o cu Nicușor Dan. Cearta a plecat de la o declarație pe care Orban a făcut-o la o emisiune televizată despre folosirea imaginii președintelui în campania electorală pentru Primăria Capitalei.
Fostul consilier a precizat că a lucrat la Cotroceni timp de o lună și jumătate. El susține că în toată această perioadă a fost loial, corect și nu a primit niciun reproș legat de munca sa. Orban a spus că a încercat să își folosească experiența pentru a ajuta instituția prezidențială.
Ludovic Orban a ținut să clarifice că nu vrea să ascundă realitatea în spatele unor formulări diplomatice. El a explicat că declarația care l-a supărat pe Nicușor Dan a fost făcută de fapt cu intenția de a-l apăra pe președinte în fața atacurilor venite din partea adversarilor politici.
Citește și:
- 07:55 - Ion Cristoiu aruncă bomba: Anca Dragu, cel mai bun premier pentru Nicușor Dan
- 07:52 - România taie din deficit, dar rămâne pe primul loc în UE. Bolojan: „Economia se stabilizează fără a pune presiune pe viitorul generațiilor următoare”
- 19:00 - Ministrul Finanțelor anunță că România face una dintre cele mai ample ajustări fiscale din UE, cu deficitul bugetar redus la 7,9% din PIB în 2025
- 16:10 - Cutremur în PSD Bistrița-Năsăud: Radu Moldovan a demisionat după perchezițiile DNA. Cine îi ia locul la conducere
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














