Numire surpriză la Guvern semnată de premierul Bolojan. Cumnata lui Cătălin Drulă a primit o funcție importantă în MIPE

Numire surpriză la Guvern semnată de premierul Bolojan. Cumnata lui Cătălin Drulă a primit o funcție importantă în MIPE
Ministerul care se ocupă de banii europeni are un nou șef în echipa de conducere.
Ministerul care se ocupă de banii europeni are un nou șef în echipa de conducere. Este vorba despre Alina-Roxana Gîrbea, care a fost numită secretar de stat printr-o decizie semnată de premierul Ilie Bolojan. Această mutare a atras atenția pentru că noua oficială este cumnata lui Cătălin Drulă, cel care candidează din partea USR la Primăria Capitalei.
Ea vine pe postul ocupat până acum de Luminița Zezeanu, o persoană susținută de PSD și numită în funcție anul trecut de fostul premier Marcel Ciolacu.
Ministrul Dragoș Pîslaru a fost întrebat despre legătura de rudenie dintre noua sa colegă și Cătălin Drulă. El a răspuns că nu este treaba lui să cerceteze viața privată a oamenilor. Ministrul a spus clar că a primit-o pe Alina Gîrbea la muncă și că este sigur că vor colabora bine. Pentru el, contează că aceasta este pregătită profesional și că CV-ul ei arată că poate să facă față acestei funcții grele.
Alina Gîrbea este sora partenerei de viață a lui Cătălin Drulă. Numele ei a mai apărut în discuții anul trecut, când a fost pe listele USR Timiș pentru Senat, dar nu a prins un loc în Parlament.
Dincolo de discuțiile despre familie, noua secretară de stat are o pregătire serioasă. A făcut școala la București și la Paris, la o universitate de top. Mai mult, a lucrat timp de 14 ani la Bruxelles, în instituțiile mari ale Uniunii Europene, unde a colaborat cu politicieni importanți. Așadar, cei care au numit-o spun că experiența ei o recomandă, nu familia.
Citește și:
- 13:42 - Nicușor Dan, contrazis de AEP în scandalul finanțării electorale: „Au fost găsite nereguli de natură penală în urma cărora a fost sesizat Parchetul General”-VIDEO
- 12:58 - AEP: 1.130 de concedii medicale, în perioada 2023 - 2026
- 09:01 - Titus Corlățean și-a depus candidatura pentru funcția de secretar general adjunct al Consiliului Europei
- 08:53 - Bolojan, explicații după ce i-a ținut pe jurnaliștii români la gardul Guvernului, dar pe cei ucraineni i-a lăsat în clădire
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News











