Senatul renunță la ședințele online. Senatorii sunt obligați să fie prezenți fizic, absențele vor fi sancționate financiar

Senatul renunță la ședințele online. Senatorii sunt obligați să fie prezenți fizic, absențele vor fi sancționate financiar
Scris de Realitatea din USR Publicat: 3 feb. 2026, 17:26
Conducerea Senatului a decis, în prima zi a noii sesiuni parlamentare, ca toate ședințele de plen să se desfășoare, de acum înainte, exclusiv cu prezența fizică a senatorilor. Cei care vor lipsit nejustificat vor fi considerați absent și vor fi sancționați cu reținere a 5% din indemnizația lunară brută de aproximativ 950 lei.
Citește și
- 01:02Paul Stănescu: ”PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR. Sorin Grindeanu ar trebui să fie următoarea propunere de premier”
- 00:59George Simion a acuzat „35 de ani de trădare” și a BOICOTAT ședința de învestitură a lui Veștea. Deputații AUR au părăsit sala în masă!
- 23:55Petrișor Peiu, în plenul Parlamentului: ”România rezistă doar pentru că nu este o criză internațională. Vom avea soarta Greciei”
- 23:26Sorin Grindeanu: „PSD nu va vota un guvern minoritar PNL-USR-UDMR! România are nevoie de stabilitate, nu de moraliști care stau pe funcții”
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News
























