Toni Neacșu, fost membru CSM: Grupul pentru Justiție al lui Bolojan rămâne în picioare. Instanța respinge a doua cerere, asociațiile tac

Toni Neacșu, fost membru CSM: Grupul pentru Justiție al lui Bolojan rămâne în picioare. Instanța respinge a doua cerere, asociațiile tac
Curtea de Apel București a respins și cea de-a doua cerere de suspendare a Deciziei nr. 574 din 19 decembrie 2025 privind înființarea Grupului pentru justiție coordonat de Ilie Bolojan
Curtea de Apel București a respins și cea de-a doua cerere de suspendare a Deciziei nr. 574 din 19 decembrie 2025 privind înființarea Grupului pentru justiție coordonat de Ilie Bolojan, a anunțat avocatul Toni Neacșu.
Potrivit acestuia, instanța a motivat respingerea prin lipsa calității procesuale active a reclamantei, avocata Silvia Uscov, cea care a introdus acțiunea în instanță.
Neacșu a remarcat, într-o postare publică, că deși mai multe asociații profesionale din sistemul judiciar au criticat public constituirea acestui grup, niciuna nu a ales să intervină în proces în sprijinul reclamantei. În schimb, unele dintre aceste organizații au depus intervenții de susținere a Guvernului.
„Nu pot să nu observ că deși unele asociații profesionale din justiție ( pe lângă Declic) au intervenit în dosar în favoarea Guvernului, nici una, deși în public au criticat aspru inființarea acestui grup ca nelegală, nu a gasit de cuviință sa intervină în favoarea reclamantei. Nici CSM, care tocmai a anunțat că nu va mai participa la lucrările grupului de lucru.”, a transmis Toni Neacșu.
Avocatul a subliniat că, prin demersul său, Silvia Uscov „și-a asumat o luptă juridică în numele altora, care stau deoparte”.
Sursa: Realitatea din Justitie
Citește și:
- 12:30 - Miniștrii PSD își vor depune demisiile la ora 14. Social-democrații ies oficial din guvernul condus de Ilie Bolojan
- 11:01 - Guvernul va începe restructurarea mai multor companii de stat cu datorii istorice la buget
- 10:57 - Deficitul bugetar al României a fost anul trecut de 7,9% din PIB
- 07:55 - Ion Cristoiu aruncă bomba: Anca Dragu, cel mai bun premier pentru Nicușor Dan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News














