Nicușor Dan: Primăria Generală are datorii de 3 miliarde de lei, fără a socoti restanțele companiilor

Nicușor Dan: Primăria Generală are datorii de 3 miliarde de lei, fără a socoti restanțele companiilor
Dan a acuzat administrația Firea de incorectitudine în supraevaluarea încasărilor
Noul primar general al Capitalei, Nicușor Dan, a anunțat joi, în prima zi de mandat, că a moștenit de la administrația Firea o datorie de peste 3 miliarde de lei, sumă ce reprezintă doar restanțele Primăriei și ale regiilor din subordine, nu și pe cele ale companiilor.
"În linii mari, Primăria Capitalei şi instituţiile din subordine, mai puţin companiile, au datorii curente de 3 miliarde de lei la acest moment. Estimarea de buget pentru 2020 este de 4 miliarde de lei, adică venituri şi cheltuieli. Nu am pus la această datorie, o să avem suma vineri, care sunt datoriile companiilor, deci altele decât Primăria Capitalei şi administraţiile din subordine", a anunțat joi seară Nicuşor Dan, în prima conferință de presă după depunerea jurământului ca primar general.
Dan a acuzat administrația Firea de incorectitudine în supraevaluarea încasărilor, cu scopul de a putea justifica majorarea cheltuielilor. "Dacă în ultimii ani ai avut încasări de circa 4 miliarde de lei, este evident că nu poți avea dintr-o dată 7 miliarde," a afirmat primarul general.
Sursa: Realitatea de Bucuresti
Citește și:
- 19:04 - Ciucu îi vrea pe Băsescu și Nicușor Dan lângă el, pe post de consilieri
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 12:36 - România sub blestemul impostorilor: ”Afacerea zăpezii” sau cum se topesc taxele noastre sub nămeți
- 12:23 - Kelemen Hunor critică politica Guvernului privind reducerea deficitului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News

_4f88515c25_a3b9209761.webp)









