Dan Barna, despre bugetul de stat votat în Parlament: Este un buget al clientelismului și pedepsirii românilor. Vom ataca la CCR

USR va ataca proiectul bugetului de stat pe anul viitor la Curtea Constituţionalăa României (CCR). Anunțul a fost făcut de vicepreşedintele partidului Dan Barna, la scurt timp după aprobarea acestuia, în Parlament.
USR va ataca proiectul bugetului de stat pe anul viitor la Curtea Constituţionalăa României (CCR). Anunțul a fost făcut de vicepreşedintele partidului Dan Barna, la scurt timp după aprobarea acestuia, în Parlament.
"S-a adoptat azi (joi - n.r.) un buget al clientelismului, un buget al pedepsirii românilor care nu au votat PSD sau PNL, un buget care a adoptat amendamentele extremiștilor și care nu a aprobat un singur amerndament al USR. Vom ataca acest buget la CCR pentrui că discriminează românii”, a spus Barna, în plenul reunit al Parlamentului.
Reamintim că bugetul de stat pentru anul 2022 a fost aprobat. 294 de parlamentari au votat „pentru” și 120 „împotrivă”.
Toate amendamentele Opoziției au fost respinse.
Premierul Nicolae Ciucă spunea, miercuri, că bugetul pe 2022 este unul echilibrat, responsabil și realist, capabil să răspundă nevoilor imperative de finanțare și să consolideze economia pe termen mediu și lung, valorificând resursele financiare oferite de Uniunea Europeană.
Sursa: Realitatea Din USR
Citește și:
- 14:04 - Guvernul Bolojan, la proba bugetului. Săptămână de foc pentru Coaliție
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
- 11:22 - Ministerul Educației, fără ministru de două luni. Bolojan ar amâna numirea ca să poată tăia veniturile
- 11:18 - Cristian Tudor Popescu, despre prestația lui Nicușor Dan la Washington: "Mi-e rușine de rușinea lui"
Urmărește știrile Realitatea din USR și pe Google News











